Modern Sebze ve Meyve Hali Projesi
Eklenme Tarihi: 18.06.2010 13514 Görüntülenme

Modern Sebze ve Meyve Hali Projesi

Tahsis işlemleri tamamlanıp proje hazırlıkları bitirildikten sonra Sebze-Meyve Halinin inşaatına 29 Nisan 2011’de toplu açılış ve temel atma töreniyle temeli atılarak başlandı. Öğlebeli Mahallesi altında ki eski tabur alanına yapılan Sebze-Meyve Hali 24 saat açık olacak olup, soğuk hava depoları barındıran, kapasite ve modernizasyon açısından sadece ilimize değil, bölgeye hizmet verecek şekilde planlanmıştır. Proje 28 Ağustos 2013'te hizmete açıldı. Daha önce son derece kötü şartlarda hizmet veren hal esnafımıza yönelik, Türkiye’nin en modern ve bölgenin en büyük sebze ve meyve halini kısa bir sürede hayata geçirdik. Ayrıca eski hal binamızın yerini de Sosyal Güvenlik Kurumu’na devrederek hem bölgenin canlanmasına, hem de kurumun modern bir binaya kavuşmasına katkı sağladı.

Karabük Belediyesi tarafından Batı Karadeniz Bölgesine hitap edecek şekilde yaptırılan Sebze ve Meyve halinin açılışı dün düzenlenen törenle yapıldı. Açılışa; Vali İzzettin Küçük, Belediye Başkanı Rafet Vergili, İl Emniyet Müdürü Oktay Keskin, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Namal, Emekliler Derneği Başkanı Celal Bulut, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Metin Demirel, MHP Merkez İlçe Başkanı Feramuz Akbulut, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

40 bin metre karelik alan üzerine yapılan Karabük Belediyesi Sebze ve Meyve Hali Hal Tesislerinin açılış töreninde ilk konuşmayı Karabük Hal Komisyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Kara yaptı. Kara konuşmasında "Bilindiği üzere Karabük belediyesi sebze ve meyve hali 1980 yılında halkımızın hizmetine açılmıştır. Geçen zaman içerisinde şehrimizin büyüyüp gelişmesi neticesi sonunda yeterliliğini bitirmiş olup ihtiyaca cevap veremez hale gelmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerimizi Belediye başkanımız, sayın Rafet Vergiliyle paylaşmış ve olumlu yanıt alınmıştır. Yer tespiti yapıldıktan sonra hızlı bir çalışma temposuyla kısa bir sürede yeni hal binamız bitirilip bizlerin ve Karabük halkının hizmetine sunulmuştur. Bu eserin yapımında hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan Belediye başkanımız Sayın Rafet Vergili beyefendiye Hal Komisyoncular Derneği Başkanı olarak yönetim kurulum, üyelerimiz ve esnaf arkadaşlarım adına huzurlarınızda teşekkür eder saygılar sunarım.

Bizler hal komisyoncular derneği olarak bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonrada kaliteden ödün vermeden Halka hizmet, Hakka hizmet anlayışı ile Halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Karabük sebze ve meyve hali il sınırlarını aşmış çevre il ve ilçeler merkez hali konumuna gelmiştir” dedi.

Batı Karadeniz Bölge hali konumunda olan bu yeri kendilerine kazandırdığı için Belediye Başkanı Rafet Vergili’ye teşekkür eden Karabük Sezbeciler, Balıkçılar ve Kasaplar Odası Başkanı Yaşar Kaplan açılış töreninde yaptığı konuşmada “ 1981 yılının Ağustosu’nda açılan halimiz de 32 yıl 16 gün hizmet verdik ve bu süreden sonra yeni yerimize geçtik. 32 yıl 16 gün eski yerimizden evimize ekmek getirdik Yeni hal binası konusu 2004 yılından bu güne kadar Karabük gündeminde konuşuluyordu. Belediye Başkanımız Rafet Vergili’nin projeleri içinde hal binası olmamasını rağmen projelerinin içine aldı. Daha sonra hal binasının yerini siz bulun bende yapayım dedi.Hal binası yerini bulmakta zorluk çektik. Ancak buraya bulduk, bazı arkadaşlarımız Kardemir’in karşında olduğu için şüpheleri oldu. Fakat Belediye Başkanımız Sağlık Müdürlüğüne incelemeler yaptırıp buraya hal yapılabilir iznini aldıktan sonra 12 Eylül 2012 tarihinde hal binasının temelini attık. Bugün açılını yaptığımız yeni hal binamızın yapılmasında büyük emeği olan başta Belediye Başkanımıza ve belediye çalışanlarına teşekkür ediyorum. Burası Batı Karedeniz Bölge hali olarak yapıldı” dedi.

Açılışta bir teşekkür konuşmasına yapan Belediye Başkanı Rafet Vergili ise “Belediye Başkanı Rafet Vergili Burasının bölge hali konumunda olması bizim için çok önemli idi. Az önce oda başkanımızda ifade etti burası Batır Karadeniz Bölge hali diye. Demek ki yapmış olduğumuz iş doğru. Burası 40 bin metre karelik bir çalışma alanı 10 bin metre karesi kapalı alan 30 bin metre karesi de açık alan. Bütün Karabük’lülerin içi rahat olsun. Burada bütün hava ölçümleri alınmadan burada hal binası yapılmasına karar verilmedi. Gerekli ölçümler yapıldı ve burada hal yapılabilir şeklinde raporlar alınarak temel atıldı. Hal binasının içinde 2 bin metre karelik soğuksu hava deposu var. Buranın toplam maliyeti 8 milyon 500 bin TL’ye mal oldu. Buradaki en güzel örnek şu özellikle İller Bankası yetkililerine teşekkür ediyorum. Buranın yüzde 70’i İller Bankasından alınan destek kredisi ile yapıldı. Yani bu ne oluyor devlet belediye, belediye hükümet işbirliği ile ortaya çıktı. Bu hal binası beklide 100 sene Karabük’e hizmet edecektir.

Bize burayı tahsis eden Milli Emlak Müdürlüğüne teşekkür ediyorum. Ben burayı esnaf arkadaşlarımıza Karabük’ün emaneti olarak teslim ediyorum. Biz rant içerisinde değiliz, amacımız hal esnafının Karabük halkına en iyi ve en kaliteli şekilde hizmet etmeleri ve Karabük halkına ucuz ve sebze yedirmeleridir. Bizim beklentimiz hal esnafından budur” dedi.

Vali İzzet Küçük de yaptığı konuşmada, hal konusunun hallolduğunu söyleyerek, “ Esnaflarımız 30 yıldır işleri orda gördüler ama, hem onlar eziyet görüyordu zahmet görüyorlardı orada, şehrin içinde kaldılar, hem şehir zahmet ve eziyet görüyordu. Çünkü o kurulduğu yıllarda araç sayısını hesap edin. Şimdi işlerin görülmesi bakımından artık orası şehrin göbeğinde kalmıştı. İki tane güzellik oldu ilk bakışta. Bir şehir rahatladı, ikincisi de toptancı esnafımız rahatladı. Sağ olsun Belediye Başkanımız Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) oradan yer verdi, orada SGK’nın yeri olacak. Hani derler ya bir taşla iki kuş vurduk, biz burada bir taşla bir sürü hedefe vardık ilimiz açısından. Çok güzel bir hizmettir. İlimiz her gün her ay değişik hizmetlerin açılışının yapıldığı, veya bir ildir. Bu gelişme, bu güzellikler çevre illerin, dışarıdan gelen insanların dikkatini çekmekte, takdir edilmekte, ama kimi zaman da gıpta edilmektedir.

Karabük çok iyi bir ivme yakalamıştır. Şu anlayış Karabük’te egemendir, bu gelişmenin altında yatan en önemli nokta da şudur. Bu İl’e taş üstüne taş koyan herkes birbirine omuz vermektedir. Bu önemlidir, hiç bir ayrım yapılmadan taş üstüne taş koyan insanlar el üstünde tutulmaktadır, her türlü destek verilmektedir. Diğer İllerden çok daha hızlı gitmemizin temelinde bu yatmaktadır, mühim olan da budur. Halka hizmet, Karabük insanının yüzünü güldürmek gözlerinde o sevinci görmektir, yoksa hepimiz bulunduğumuz yerlerden çekip gideceğiz, arkada bu güzellikler kalacaktır. Bu güzellikleri yaratan insanların sedası kalacaktır, şevki kalacaktır.

Ben Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bu güzel ve değerli eseri bu İl’e kazandırdı. Toptancı esnafımız için, şehir için çok güzel bir ortam hazırladı, hayırlı olsun. herkese hayırlı olsun” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından toplu halde kurdele kesildi.

Projenin temel atılışından bugüne kadar ki tüm çalışma fotoğrafları için lütfen tıklayınız.

Post

60 Adet Toplu Taşıma Aracının Hizmete Alınması Projesi

13.07.2023 354 Görüntülenme

Gerçekleştirilen tören ile 12 Temmuz 2023 Çarşamba günü saat 17.00'de, 60 adet toplu taşıma aracı Karabük halkının hizmetine sunulmuştur.

Post

Kamyon ve Tır Garajı Projesi

09.05.2023 489 Görüntülenme

Şehrimizin ihtiyacı olan bir projeyi daha hayata geçiriyoruz. Şoförler ve Otomobilciler Odasıyla birlikte Antepoğlu Sanayi Sitesi bölgesinde hayata geçireceğimiz modern kamyon ve tır garajı kısa sürede hizmete girecek. Bundan sonra şehir merkezi ve mahalle aralarına park uygulaması son bulacak.

Post

15 Bin Lavanta Toprakla Buluştu

15.12.2022 681 Görüntülenme

Bir taraftan pikniğinizi yapacak, diğer taraftan lavanta bahçelerinde gezeceksiniz. Karabük lavanta kokacak. Kanyon Park'ta 15 bin lavantayı toprakla buluşturduk.