Karabük Merkez Soğuksu TOKİ Konutları Kuraları Çekildi
Eklenme Tarihi: 17.09.2013 16295 Görüntülenme

Karabük Merkez Soğuksu TOKİ Konutları Kuraları Çekildi

Soğuksu Mahallesinde Kentsel Dönüşüm kapsamında yapılan konutların kura çekimi yapıldı.

Soğuksu mahallesinde uzun süredir merakla beklenen kura çekimi gerçekleştirildi. Yenişehir Kapalı Spor Salonunda yapılan kura çekimine Vali İzzetin Küçük başta olmak üzere, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Ak Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci, İl Emniyet Müdürü Oktay Keskin, Belediye Başkanı Rafet Vergili ve hak sahipleri katıldılar.

Salonu dolduran vatandaşların her birinin heyecanlı olduğu gözlenirken, kura çekimi saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Ardından TOKİ tarafından hazırlanan ve TOKİ tarafından tüm ülke genelinde yapılan yatırımların yapıldığı slayt gösterisi sunuldu.

Daha sonra konuşmalara geçildi. İlk konuşan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, ilk olarak Kentsel Dönüşümün mimarı olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a teşekkür ederek sözlerine başladı.

Kentsel dönüşüm sürecinde yaşananları bir bir özetleyen Vergili “Bu alan ihale ile satılacaktı. İlk olarak satış iptal edildi. Daha sonra mezbahane kalktı. Daha sonra 420 konutluk projenin ihale süreci başladı. Diğer yandan burada bulunan Spor alanı becayişle Gençlik Spora tahsis edildi. Yine indirimlerde kullanmak üzere Belediye yıkımı üstlendi. Belediye ve TOKİ’nin sıcak temasları ile değer tespiti özel bir şirkete yaptırıldı. Her şey hiçbir kuşkuya mahal vermeden titizlikle yapıldı. Gece kondu dönüşüm projesi çarpık yapılaşmanın yanında 1. derecede deprem bölgesi olan ilimizde sağlam yapıların oluşturulması, insanların daha sağlıklı ve sağlam yapılarda güvenle oturması açısından önemli” dedi.

Vergili’nin ardından söz alan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Ahmet Haluk Karabel Karabük’teki yatırımların yanı sıra diğer yatırımlar hakkında bilgi verdi.

Karabel, karabük’te şimdiye kadar çok sayıda konut yaptıklarını belirterek "TOKİ olarak bugüne kadar 58 il 127 belediye ile 222 proje üzerinde toplam 268 bin konutluk kentsel yenileme çalışmaları projelendirilmiş; 82.336 konutun inşaatı başlatılmış ve 51.246 konutun inşaatı tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilmiştir. Soğuksu 1. Etap’ta yapılacak olan Kentsel dönüşüm ve gelişim projesi de TOKİ olarak üzerinde hassasiyetle durduğumuz önemli projelerden biridir. Bu konuda TOKİ ve Belediye arasında imzalanan protokol ile Kentsel dönüşüm yapılacak bölge yaklaşık 9,5 hektarlık bir alanda bulunan toplam 396 yapıda 607 bağımsız konut birimi yıkılarak 854 konut, 35 adet dükkân ve 2 adet camiinşa edilmesi planlanmıştır. Bunun için öncelikle bölgede yaşayan ve hak sahibi olan hemşerilerimizle uzlaşmaya varılmış (arsa yüzölçümünün %80’iile) ve İdaremizce aynı bölgede stok konut olaraküretilen 412 konuttan 298’i (135 adet 2+1, 163 adet 3+1 konut) hak sahiplerine, 63 tanesininde kiracı vatandaşlarımıza verilmesi kararlaştırılmıştır.

Bunun yanında dönüşüm alanında yıkımlar sonrası üretilecek 854 konuttan137’side bu çerçevede uzlaşmaya varılan hak sahiplerine verilecektir. Böylece toplamda (298+137) 435 konuthak sahiplerine verilmiş olacaktır. Ayrıca 36 hak sahibiile de bedeli karşılığı uzlaşma gerçekleştirilmiştir.

Bugün burada uzlaşma çerçevesinde proje hak sahipleri için 298 konut ilekiracılar için 63 adet konutolmak üzere toplam 361 adet konutunsahibini belirlemek üzere kura çekimi yapılacaktır" dedi.

Konutlara yapılan indirimler hakkında da bilgi veren Karabel "konutları %10 indirimle vereceğimizi de müjdelemek isterim. B-2 konutta 8 bin 430, C-1 tipi konutta 10 bin 753, C-2 tipi konutta 11 bin 552, indirim yapılmıştır. TOKİ olarak yaklaşık  3,7 milyon liralık bir indirim yapmaktayız. Bu indirime Beledinin katkısı ise 1.1 milyon TL’dir.

Kura sonrası yeni evlerine taşınacak vatandaşlarımızın boşaltacakları evler yıkılarak bu alanda da 2+1 ve 3+1 konutlardan oluşan 854 konut, 35 adet dükkânve 2 adet cami inşasına yönelik ihale çalışmaları başlatılacaktır.

TOKİ olarak Karabük Soğuksu Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında günümüze kadar 38,5 milyon yatırım gerçekleştirilmiş olup yeni yapılacak etaplarla bu bedel 120 milyona ulaşacaktır.

Yıkılacak alandan konut talep eden hak sahiplerine TOKİ ve Belediyece karşılanmak üzere toplam aylık 400 TL kira yardımı yapılacaktır. Ayrıca Belediye de uygulama yapılacak araziyi bedelsiz devretmiştir.

Şimdiden tüm hemşerilerime bu projenin hayırlı olmasını diliyor, konut sahibi olanlara da hayırla, mutlulukla oturmalarını temenni ediyorum” dedi.

Vali İzzetin küçük ise eskiden ev sahibi olmanın çok zor, hatta çok uzak hayal olduğunu, bugün TOKİ’nin uzak hayalleri yakın ettiğini, herkesin kira öder gibi ödeme yaparak ev sahibi olduğunu, artık günümüzde ev sahibi olmanın kabus değil, kolay olduğunu söyledi ve yeni konutların herkese hayırlı olmasını temenni etti.

Post

İnce ve Kursiyerlerinden Başkan Vergili’ye Ziyaret

27.09.2023 68 Görüntülenme

Bayır Mahalle Sosyal Yaşam Merkezi Hazır Giyim Kursu öğretmeni Meral İnce ve kursiyerleri, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’yi ziyaret etti.

Post

Döndü Çetinkaya Son Yolculuğuna Uğurlandı

27.09.2023 85 Görüntülenme

BRTV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çetinkaya ve BRTV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Çetinkaya’nın anneleri Döndü Çetinkaya son yolculuğuna uğurlandı.