Başkan Vergili Basın Mensupları ile Bir Araya Geldi
Eklenme Tarihi: 30.04.2019 236 Görüntülenme

Başkan Vergili Basın Mensupları ile Bir Araya Geldi

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili basın mensupları ile bir araya gelerek Belediye çalışmaları hakkında bilgiler verdi ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Vergili açıklamasında; "Önümüzde 5 yıl gibi bir çalışma süresi mevcut. Söz verdiğimiz gibi Şirinevler'de ki pazar yeri projemiz seçimlerden sonraki ikinci hafta hemen faaliyete geçti. Ayrıca Şehir Parkı ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah Ramazan Ayı içerisinde burası tamamen bitmiş olacak. 100. Yıl'da ki Kitap Kafe'de inşallah tamamen bitmiş olup Ramazan Ayı sonrası açılığını yapacağız. Emekli Evi'mizin de Ramazan sonrası açılışının yapılması ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca 5000 Evler'de ki parkımızın da Ramazan ayından sonra açılışı gerçekleştirilecek. Yine diğer rutin işlerimiz ile ilgili çalışmalarımız da en hızlı şekilde devam etmekte.

Önümüzdeki süreçte Karabük'ün peyzajı ile ilgili çalışmalar yapacağız ve bundan sonra yapılacak inşaat faaliyetlerinin hepsi oluşturmuş olduğumuz bir estetik kurumundan geçtikten sonra onayları verilecek şekilde olacak.

Bizim bu seçimlerde Karabüklülere vaat etmiş olduğumuz projeler vardı. Bu sene bu projeler ile ilgili çalışmalarımız öncelikle projelerin tamamlanması ve proje ihalelerinin gerçekleşmesi ile başlayacak. Tabi bu seçim döneminde bölgemizin milletvekillerinin vermiş olduğu sözlerde mevcut. Vermiş oldukları sözlerin yerine getirilmesi ile ilgili bizde bunların takipçisi olacağız. Bir taraftan ise her türlü çalışmalara gerekli desteği vereceğiz. Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi biliyorsunuz bütün siyasiler seçim sürelerinde Demir Çelik kavşağını yaptıracağız diye söz vermişti. Biz seçimlerde "Devlet yapabildiğini yapar, yapamadığını biz Karabük Belediyesi olarak yaparız" dedik. Eğer Demir Çelik kavşağı ile ilgili böyle bir söz verilmiş ise milletvekilleri kendi üstlerine düşen görevi yerine getirmek için gerekli çalışmaları yapmaları gerekir. Ayrıca üniversite kavşağı ile ilgili milletvekillerinin yine çalışmalarını yapmalarını kendilerinden bekliyoruz. En önemli hadiselerden bir tanesi Eskipazar Organize Sanayi'nin mutlak suretle, hızlı bir şekilde canlandırılması gerekir. Yine bu işlemler ile ilgili milletvekillerimizin üstüne çok büyük bir görev düşmekte ki İş Bulma Kurumunun bana vermiş olduğu işsizlik oranı 14.8'dir ama benim gördüğüm kadarı ile Karabük'ün işsizlik oranı yüzde 20'nin altında değil. Karabük'te yeni iş sahalarının mutlak suretle açılması gerekiyor. Bununla ilgili de Eskipazar Organize Sanayi'ye hızlı bir şekilde taşınılması zaruri oldu. Bununla ilgili de milletvekillerimizin yine aynı şekilde çalışmalarına devam etmesi gerekiyor. Yine Karabük'teki en önemli devlet yatırımları olan Devlet Su İşlerinin Ak Köse 1, Ak Köse 2, Ak Köse 3 ve Dökecek Deresinin ıslahları ile ilgili çalışmaları yine milletvekillerinin taahhütleri içerisinde olması gerekir. Burada Araç Çayı ve Soğanlı Çayı'nın dere ıslahları tamamlanmamış vaziyette. Bu dere ıslahları ile ilgili de milletvekillerimizin çalışması gerekiyor. Burada hükümet, belediye iş birliği içerisinde çalışmalarına devam ederse, burada kazançlı çıkacak Karabük'tür. Bu yapacağımız işlerin hepsi Karabük içindir. Biz kendi üstümüze düşen görevleri elimizden geldiğince yerine getirmeye çalışıyoruz. Belediyemizin performansının en az 2 veya 3 misli arttırarak çalışmalarına devam edecek. Yeni almış olduğumuz kararları ve seçim sürecinde çıkan bazı düşünceleri Karabük'te gerçekleştirmek için elimizden geldiği kadar gayret içerisinde bulunacağız.

Demir Çelik Kavşağı projesi Uysal'ın değil Kara Yolları'nın projesiydi. "Biz bu projeyi Kara Yolları'na gerçekleştireceğiz" diye çok iddialı konuşuyorlardı. Burada o seçilmiş, bu seçilmiş önemli değildir. Bu iddianın yerine getirilmesidir. Şuanda bizim hiç bir sıkıntımız yok, iktidar partisi ile hiç bir problemimiz yok. Bunlar Karabük için yapılması gereken projeler. Milletvekilleri bugün nasıl söz verdiyse bu sözlerini yerine getirmesi gerekiyor.

Bizim İl Başkanımızın açıklaması çok isabetli bir açıklamaydı. Çok hassas noktalara da temas etmiş. Burhanettin Uysal bey'in artık siyasi bir kimliği vardır, akademisyen kimliği yoktur. Akademisyenliğinden sonra bir milletvekilliği dönemi geçirmiştir, bir milletvekilliği adaylığı geçirmiştir ve Belediye Başkan adaylığı dönemi geçirmiştir. Tamamen siyasi bir kimliğe kavuşmuştur. Bu saatten sonra üniversitede rektör olması veya idareci olması demek Karabük'te sosyal barışı bozacak demektir. Biz 4-5 tane kurum faaliyetlerimizi çok iyi bir şekilde yürütmememiz lazım. Bu uyum içerisinde çalışmamızın neticesinde kesinlikle Karabük kazanacaktır. Biz çok yakında Demir Çelik ile de toplantı yapacağız. Demir Çelik şu anda çevre kirliliği konusunda çok mesafeler kat etti. Takip ediyoruz. Farkındaysanız Demir Çelik'in üzerindeki sisli dumanlar kaybolmaya başladı. Bir kaç tane ünitede bazı problemler var. Bunları da takip ediyoruz ama Demir Çelik'ten yine Karabük ile ilgili bazı taleplerimiz olacak. Yine bu taleplerimiz ile ilgili görüşmelere başlayacağız. Aynı şekilde üniversite ile çok iyi bir diyalog içerisinde çalışmamız gerekir.

Kurulan Teknopark'a biz Belediye olarak ta sırf buraları canlandırmak için iştirakçi olduk. Bu çalışmalarımız üniversite ile çok yakın çalışmalarımız olması gerekir ki bundan sonra Karabük'ün daha canlı, daha hareketli olması ile ilgili. Seçimlerde "Biz Karabük Üniversitesiyiz, siz bu meydanı yaparken bizden bir görüş aldın mı?" diyordu. O tarihte Karabük Üniversitesi'nin sayısal çoğunluğu 4,500 civarındaydı ve bir çok bölüm açılmamıştı. Karabük'ün ihtiyaçlarına cevap verebilecek durumda değildi. Üniversite yalnız kendi gelişimi ile ilgili bir çaba sarf ediyordu. Ama gerimizde bıraktığımız 10 yıl içerisinde üniversite gelişimini tamamlamıştır. Bundan sonra Karabük Belediyesi ile iç içe çalışmalar içerisinde olması gerekir. Örnek olarak estetik kurulumuza mutlaka üniversiteden bir kişi talep edeceğiz veya bizim yapacağımız Bilim Merkezi Projesinin tamamen üniversitenin yönlendirmesi dahilinde bu projeyi gerçekleştirmemiz gerekir ki bu Bilim Merkezi dediğimiz yer tam akademisyenlerin çalışma sahası olan bir unsurdur. Yine sağlık ile ilgili yapacağımız bir çalışmanın içerisinde hem bu işin uzmanları, hem de Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi ile birlikte bu projeleri gerçekleştirmemiz gerekir. Artık üniversitemiz Karabük'teki işleri yapabilecek yapıya sahip oldular. Ama bundan 10 yıl evvel üniversitenin böyle bir kimliği yoktu. Üniversitenin her türlü ihtiyacına Karabük Belediyesi'nin hızlı bir şekilde cevap vermesi gerekir. Onun için şu saatten sonra Burhanettin Uysal bey'in üniversite de rektör olması Karabük'te bazı uyumları, bazı çalışma sahalarını bozar. Çünkü yapmış olduğu 4 aylık siyaset döneminde tamamen siyasetin etik kurallarını yıkıp bir saldırı, iftira, itibarsızlaştırma kampanyası üzerine bir siyaset yürüttüğü için burada bizim bir kolektif çalışmamızın olması söz konusu olmaz. Onun için ben bu atamaları yapan kişilerin bunu çok iyi değerlendireceğine inanıyorum.

Biz Burhanettin Uysal'ın dışında seçim süresi içerisinde diğer parti adaylarından bizi incitecek, bizi kıracak bir cümle duymadık. Tabi herkes propagandasını yapacak bu çok normal. Burhanettin Uysal bizi ve Karabük'ü incitti. Kurumlar ile ilgili, benim şahsım ile ilgili söylemleri oldu. İncitmediği hemen hemen hiçbir nokta bırakmadı. Bunu siyasilerin iyi değerlendirip rektör olup olmamasına karar vermesi gerekir.

Şehir Parkı Ramazan Ayı içersinde birmiş olur. Ramazan Ayı sonrasında da hep beraber açılışını yapmış oluruz. Aynı şekilde Kitap Kafe'nin, aynı şekilde Emekliler Evinin ve 5000 Evler'de açacağımız parkın açılışını da Ramazan Ayı sonrası gerçekleştireceğiz.

Şirinevler Pazar yeri ile ilgili şuana kadar bir şikayet almadık. Burhanettin Uysal otoparka vatandaşların araçlarını park etmedikleri için teşekkür de ediyordu. Böyle bir zihniyet vardı. Bu zihniyet zaten seçilemedi. İşin başında biz varız. O iddiaların hepsinin boş olduğunu tek tek Karabüklü görecek. Hangi iddiası varsa o iddiaların boş olduğunu bu 5 yıllık çalışma süremizde Karabüklü tekrardan görmüş olacak.

Ben Devlet Bey'e bir park açılışını yaptırtmam ama bir Bilim Merkezi açılışına, Sağlık Merkezi'nin açılışına davet ederiz.

Filyos Limanında Fuat Tosyalı'nın arazi alıp almadığını ben bilmiyorum. Bir tek sıkıntı şu Demir Çelik'inde mutlak suretle limanda bir payının olması lazım. Yoksa, Fuat Tosyalı mutlak suretle orayı aldıysa buraya bir yatırım yapacaktır ve burada bir istihdam olacaktır. Fuat Tosyalı Türkiye'nin sayılı demir çelik işletmecilerinden biridir. Kalkıp ta öyle bir araziyi aldığı zaman farklı düşünceler ile almaz mutlaka büyük düşünceler ile alır. Ama buradaki en önemli hadise Demir Çelik ile ilgili. Biz Demir Çelik'in 3,5 tonlara çıkmasını istiyorsak, Demir Çelik'in ileride rekabet piyasasında her zaman ayakta durmasını istiyorsak o limanda mutlak suretle kendisinin bir yeri olmalı. Karabüklü olarak bunu takip etmemiz gerekir ve Demir Çelik'e her türlü desteği vermemiz gerekir. Siyasiler ile , kişiler ile, dernekler ile, kurumlar ile bu mutlak suretle Demir Çelik'e sağlanması gerekir. Ben bu konuda girişimlerde bulunduklarını biliyorum. İnşallah Demir Çelik Filyos Limanında bir pay sahibi olur.

Şu ana kadar bizim milletvekilleri ile ortak bir çalışmamız olmadı ama aramızda herhangi bir gerginlikte yok. Ben tahmin ediyorum ki kendilerine söylemiş olduğumuz bir işi mutlak suretle takip ederler ve yapmak için hareket ederler ama bir Mehmet Ali Şahin bey'in deneyimi ile ilgili deneyim sahibi olmak için siyasette o mesafeleri yürümek o kadar da kolay bir hadise değil. Biz bu süreç içinde hem Karabük'teki siyasilerin deneyiminden, hem de Mehmet Ali Şahin bey'in deneyiminden mutlaka faydalanacağız. Biz Mehmet Ali Şahin bey şu anda milletvekili değil diye düşünmeyip, her yapacağımız işi kendisi ile paylaşacağız. Burada yalnız düşüncemiz Karabük'ün kazanımları.

Anıtın valilik binası yapılması ile ilgili bize geldiklerinde bize söylenilen oradaki hiç bir yapıyı bozmadan anıtsal bir bina yapacağıydı. O tarihte biz hem Ak Partili hem kendi partimden arkadaşlar ile hep beraber buna olur verdik. Bu oluru hiç bir ağacın kesilmeyeceği üstüne verdik. Şöyle söyleyeyim hemen Evkur'un arka tarafında bir yol vardır. Onun önünde de 3 tane çok güzel formatlı çam vardır. O 3 çam o yolun açılmasını engellemiştir. Bana bu çamları kesmeyi teklif ettikleri zaman ben bu çamları kestirmedim, o yolu da açmadım. Bugünkü ekonomik kriterleri değerlendirdiğimiz zaman ben valilik binasının yapılacağına inanmıyorum" dedi.

Post

Atkaracalar Belediye Başkanı Oflaz´dan Başkan Vergili´ye Ziyaret

20.09.2019 63 Görüntülenme

Atkaracalar Belediye Başkanı Harun Oflaz, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’yi makamında ziyaret etti.

Post

Asfalt Çalışmaları Devam Ediyor

20.09.2019 67 Görüntülenme

Karabük´te bozuk yol bırakmamak için çalışmalarını yoğunlaştıran Karabük Belediyesi, başlattığı sıcak asfalt çalışmalarına 5000 Evler ve Kılavuzlar Mahallelerinde devam ediyor.

Post

Gaziler Günü Kutlandı

20.09.2019 73 Görüntülenme

19 Eylül Gaziler Günü, düzenlenen etkinlikler ile kutlandı.